NKA 3234/00247. számú támogatás

Az NKA szakmai kollégiuma által nyújtott támogatás: 1.000.000 HUF

Az Érd-százhalombattai kora vaskori halomsírmező komplex kutatása 2013-2014

A százhalombattai „Matrica” Múzeum a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Régészettudományi Intézetének Archeometriai és Régészetmódszertani Tanszékével közösen végzett régészeti topográfiai célú légi felvételezési, geofizikai műszeres mérési és hitelesítő célú tervásatásokat az Érd-százhalombattai kora vaskori halomsírmezőn a 2013-2014-es évek folyamán.

Összegzés a feltárásokról:

A 2013. és 2014. évi feltárások során 4 szelvényben mintegy 175 négyzetméter nagyságú területet kutattunk meg. A korábban nem ismert, „1. számú körárok” kora vaskori jelenségnek bizonyult. Temetkezési helyként való használata nem volt egyértelműen igazolható. A 64. számú halomsír kerítő árkainak egyes szakaszát átvágva, feltárva, adatokat nyerhettünk a valamikori feltöltési rétegekre vonatkozóan is. A 64. számú halomsír középső területein nem sikerült temetkezési maradványokat azonosítani. Ugyanakkor a 64. halomsírtól keletre sírfolt nélküli, fémleletekkel és több edénnyel ellátott, bolygatott kora vaskori temetkezést találtunk.

Talaj mikromorfológiai mintákat vett Kovács Gabriella („Matrica” Múzeum) mindkét 2014. évi szelvényben, a körárkok metszetfalából. Földmintákat vettünk a 2013. és 2014. évi ásatások során is, egyes objektumokból, valamint a körárkok betöltésének alsó szintjéből is, több helyről.

A tudományos eredmények összefoglalása:

A rövid kutatási program legnagyobb jelentőségű eredményének a korábban nem ismert, nem regisztrált nagyszámú körárok megtalálása tekinthető. A körárkok az egykori halmokat keríthették. A geofizikai mérésekkel a még megfigyelhető halmok belső szerkezetére is nyerhettünk új információkat, így egyes halmok közepén a sírkamra maradványai is azonosíthatók voltak. A rendszeres terepjárások alapján az újonnan azonosított jelenségek nagy valószínűséggel kora vaskoriak, amit két esetben ásatással is sikerült igazolnunk. A feltárások során a körárkok középponti zónájában temetkezésre utaló maradványokat nem tudtunk dokumentálni, ami feltehetően a terület nagyfokú eróziójával magyarázható. Ugyanakkor az árkok mellett, illetve az árok részben feltöltődött szakaszán több esetben is azonosítottuk hamvasztásos temetkezések maradványait.

A folyamatban lévő komplex topográfiai kutatásról rövid előadást tartottunk 2013. májusában a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat ülésén. 2015. februárjában Czajlik Zoltán angol nyelvű előadásban ismertette az elért topográfiai eredményeket a Budapesten megrendezett New Digital Technologies and Hungarian Innovations in Heritage Management – Archaeology, Historical Landscape and Built Heritage konferencián.

Az NKA által nyújtott 1.000.000.-, azaz Egymillió forintos támogatás hatékonyan segítette az európai hírű kora vaskori halomsírmező egészének és egyes részeinek közelebbi megismerését

hu_HUHungarian
en_USEnglish hu_HUHungarian